Мета: сформувати поняття в учнів про форми дієслова;
удосконалювати вміння визначати
дієслівні форми, аналізувати висловлювання щодо ролі в них дієслівних форм;
розвивати творчі вміння доцільно використовувати форми дієслова в текстах; за
допомогою дидактичного матеріалу
виховувати любов до рідного краю, бажання вивчати творчість письменників
Миколаївщини.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ПЕРЕБІГ
УРОКУ
I.
Організаційний момент
Самоналаштування
- Покладіть руки
на парту, закрийте очі та промовляйте :
Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.
Я- громадянин
(громадянка) України.
Я люблю свою державу.
Мене цікавить історія
рідного краю.
II.
Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку
ЕПІГРАФ: ХТО
НЕ ЗНАЄ СВОГО МИНУЛОГО,
ТОЙ
НЕ ВАРТИЙ СВОГО МАЙБУТНЬОГО,
ХТО НЕ ШАНУЄ ЛЮДЕЙ СВОГО НАРОДУ,
ХТО НЕ ШАНУЄ ЛЮДЕЙ СВОГО НАРОДУ,
ТОЙ
САМ НЕ ВАРТИЙ ПОШАНИ.
М.РИЛЬСЬКИЙ
Учитель:
- А чи
можете ви стверджувати, що кожен із вас знає легенди, казки та перекази
своєї місцевості? Не можна бути справді
інтелігентною людиною, не знаючи історії та культури свого рідного краю.
Рідний край – це саме той куточок землі, де
ми народжуємося, живемо, де наповнюємося батьківським теплом і материнською
любов’ю, де природа насичує цілющою силою, а душі твоїй любо і затишно. Тому
сьогодні на уроці ми не лише
ознайомимося з формами дієслова,
навчимося вирізняти їх у реченні , а й спробуємо зазирнути у найпотаємніші
куточки Миколаївщини. ( Учні записують тему уроку)
III. Вивчення
нового матеріалу
1.
Робота з підручником.
-
Прочитати теоретичний матеріал
На основі здобутих знань озвучте наведену нижче схему «Форми дієслова»
2.
Мовний експеримент.
-
Заповніть таблицю самостійно дібраними прикладами.
Інфінітив
|
|
Особові
дієслова
|
|
Безособові
дієслова
|
|
Дієприкметник
|
|
Дієприслівник
|
Фізкульхвилинка
«Правильне дихання»
Уявіть, що ви на березі моря і виконуєте дихальну
гімнастику.
1 вправа – глибокий вдих і три короткі видихи ( 3
рази);
2 вправа – глибокий вдих через одну ніздрю і видих
через іншу ( по 2 рази через кожну ніздрю);
3 вправа – покладіть руку на живіт і, контролюючи
рукою, зробіть три короткі видихи після вдиху;
4 вправа – глибокий вдих і видих довгий через рот,
склавши губи трубкою ( 3 рази).
Будьте здорові! Легкого вам дихання!
ІV.
Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи.
1.
Робота в групах. Кожна група ( їх п’ять) отримує своє завдання
1 група
2 група
Прочитати речення, виписати дієприсліники.
Визначити вид, синтаксичну
роль.
1. У
різні епохи, заступаючи і витісняючи одне одного, на чорноморських берегах
селилися племена трипільських хліборобів, кіммерійці, скіфи, сармати, греки. (З
книги «Заповідні місця Миколаївщини»)
2.
І саме тут, на південному рубежі,
у Дикому полі, ставали на захист рідної землі відважні лицарі волі - запорізькі
козаки, грудьми закриваючи Україну від турецької і татарської зброї. (З книги
«Заповідні місця Миколаївщини»)
3.
Одного разу молоде бузченя,
не розрахувавши своїх ще слабких сил, упало в глибоку прірву, зламало собі
ніжку і крило пошкодило. («Українська
народна творчість» О.Ф. Ковальова)
3 група
Прочитати речення, виписати дієприсліники.
Визначити вид, синтаксичну
роль.
1. У
різні епохи, заступаючи і витісняючи одне одного, на чорноморських берегах
селилися племена трипільських хліборобів, кіммерійці, скіфи, сармати, греки. (З
книги «Заповідні місця Миколаївщини»)
2.
І саме тут, на південному рубежі,
у Дикому полі, ставали на захист рідної землі відважні лицарі волі - запорізькі
козаки, грудьми закриваючи Україну від турецької і татарської зброї. (З книги
«Заповідні місця Миколаївщини»)
3.
Одного разу молоде бузченя,
не розрахувавши своїх ще слабких сил, упало в глибоку прірву, зламало собі
ніжку і крило пошкодило. («Українська
народна творчість» О.Ф. Ковальова)
4 група
Прочитати вірш. Виписати дієслова, визначити особу.
Люблю
тебе, терпкий мій степе,
Солончаки та полини!
Як раптом зможу жить без тебе,
Мене навіки проклени.
Понад громами і органами
Новий заходить буревій.
А ти зориш мені курганами,
Як тиха ласка із-під вій.
Борис Мозолевський
5 група
2. Вправа з ключем
- Розподіліть слова у п’ять колонок:
1-інфінітив, 2-дієприкметник,
3-дієприсліник, 4- безособові
дієслова, 5- особові дієслова. Підкресліть другу від початку слова літеру або
знак. За умови правильного розподілу слів розшифрується вислів Людмили Чижової
: «Пам’ять людська – то глибока криниця». Пояснити зміст вислову.
Вплітати, блискаючий, напившись, оббито,
писав, дарувати, рюмсаючий, отуманивши, розказано, знала, смикати, одкладена,
возячи, сказано, питали, з’єднати, оснащений, оговтавшись, натомлено, оціниш,
лякати, тьмяніючий, злякавши, скинуто, тягала, тьохкати, склеєний, пишучи,
пройдено.
Інфінітив
|
Діприкметник
|
Дієприслівник
|
Безособові
дієслова
|
Особові
дієслова
|
Вплітати
Дарувати
Смикати
З’єднати
Лякати
Тьохкати
|
Блискаючий
Рюмсаючий
Одкладена
Оснащений
Тьмяніючий
Склеєний
|
Напившись
Отуманивши
Возячи
Оговтавшись
Злякавши
Пишучи
|
Оббито
Розказано
Сказано
Натомлено
Скинуто
Пройдено
|
Писав
Знала
Питали
Оціниш
Тягала
|
V. Підсумок уроку
Як ви зрозуміли епіграф нашого уроку?
Що допоміг вам з’ясувати сьогоднішній урок?
Учитель.
Миколаївщина… Ніжною мелодією
звучить це слово, бо це назва краю, у якому нам випало щастя жити. Сьогоднішній
урок підтверджує думку про те, що Миколаївська земля, як і вся Україна, багата
на історичні пам’ятки. Відтворити
сторінки ще не забутого минулого у його найрізноманітніших проявах та зберегти
безцінні уроки історії і культури нашого краю для майбутніх поколінь- ось ваше
найголовніше завдання.
А закінчити наш урок я хочу віршем Людмили
Чижової:
Пам’ять людська-
То глибока криниця.
Століття спливають,
А пам’ять жива.
І кожен із неї
Може напиться,
І складена часом
Легенда нова.
Бо кожен життям
Своїм творить легенду,
І кожен криницю
Копає свою.
Дай, Боже, новим
Зберегти поколінням
Легенди, народжені
В ріднім краю.
VI. Домашнє завдання. Дібрати невеличкий текст з різними формами
дієслова або виконати вправу
Немає коментарів:
Дописати коментар