Мета: повторити й поглибити знання учнів про дієслово як
частину мови, сприяти зміцненню навичок визначення морфологічних ознак дієслова;
формувати вміння знаходити дієслова в
текстах, визначати їх роль у реченнях; розвивати творчі вміння використовувати
дієслова у власних висловлюваннях; на основі дидактичного матеріалу виховувати
доброту, толерантність, милосердя, вміння
прощати.
Обладнання: засоби мультимедіа, вислови про милосердя, таблиці.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної
компетенції).
ПЕРЕБІГ
УРОКУ
I. Організаційний момент
Створення емоційно – позитивної атмосфери уроку.
1. Вступне слово
вчителя.
Людина починається з добра.
Сказав мудрець:
Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай!
Лише в добро та в вищу правду віра,
Людину відрізня від мавпи й звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра.
Так, саме з добра. З добра до інших людей
і до всього оточуючого. Адже сказано: «Люби ближнього свого, як самого себе».
2. Діалогічне
спілкування.
Давайте повернемося один до одного,
посміхнемося, скажемо одне одному добрі слова.
Чи стало вам
краще? Чи відчули ви себе щасливішими? А як ви думаєте, чому?
Висновок. Людям краще тоді, коли хтось
по-доброму до них ставиться.
II. Повідомлення
теми, мети й завдань уроку
Ми не випадково розпочали наш
урок із розмови про добро, бо сьогодні
ми будемо говорити не лише про дієслово, а й про милосердя, яке завжди
ототожнювалося з добром. Проблемне питання
(запис на дошці). Що таке милосердя? На це запитання ми спробуємо знайти сьогодні
відповідь, а також повторимо й поглибимо свої знання про дієслово як частину мови.
Оголошення
епіграфа уроку
Щаслива людина та, яка дарує щастя найбільшій кількості людей
Дені
Дідро
ІІІ. Мотивація навчання
З-поміж поданих слів знайдіть дієслова. Як ви
це зробите?
Опитування-інтерв’ю. (Використовується інтерактивний метод «Мікрофон».)
-
Що ви очікуєте від вивчення розділу
«Дієслово»?
-
Що нового хочете дізнатися?
IV. Сприймання й усвідомлення учнями нового
матеріалу
1. Розповідь учителя з
використанням узагальнюючої схеми
2.Самостійна робота учнів.
Порівняти
інформацію, одержану від учителя, з тим матеріалом, який
вміщений у підручнику. Зробити висновки.
3.Ауторелаксація «Веселка»
Ви, я бачу, втомилися. Сядьте зручно, заплющте очі,
уявіть веселку. Вам легко, спокійно, приємно. Ви почуваєтеся затишно. А тепер
встаньте, прогніться і над головою зробіть дугу веселки. Сідайте.
-Які
почуття виникли у вас під час ауторелаксації?
V. Усвідомлення нових знань у процесі
практичної роботи
1. Записати речення. Підкреслити дієслова; визначити особу, число, а
де можливо рід.
Толерантність –
це обов’язок
сприяти утвердженню прав людини,
демократії та правопорядку. Стосовно поважання прав людини виявлення
толерантності не означає терпимого ставлення до соціальної несправедливості. Це
означає, що кожен може дотримуватися своїх переконань і визнає таке саме право
за іншими. Це також означає, що погляди однієї людини не можуть бути нав’язані іншим.
Хвилинка мудрості (Говоримо правильно!)
Неправильно Правильно
По дорученню За дорученням
По стану здоров'я За
станом здоров'я
Великий по обсягу твір Великий
за обсягом твір
Ввести у склад комісії Ввести
до складу комісії
2. Прочитати вірш, виписати дієслова. Визначити їх синтаксичну роль.
Толерантність
врятує світ
Толерантне ставлення людини
Збереже планету від негод.
Розрубає мотлох павутини,
Переріже нитку перешкод.
Толерантне ставлення до всього
Збереже, врятує і спасе,
Допоможе вгледіть перемогу,
Допоможе витримати все.
Будь завжди нестримним вільнодумцем,
Свої мрії пензлем намалюй.
Освіти життя яскравим сонцем,
Толерантний
Всесвіт побудуй!
3. Синтаксична п’ятихвилинка
Прочитати вислови визначних людей про толерантність. Прокоментувати їх зміст.
Визначити, яку синтаксичну роль виконують дієслова.
1)Той, хто хоче обвинувачувати,
не повинен поспішати.(Мольєр)
2)
Ображаючи іншого, ти не
турбуєшся про самого себе.
(Леонардо да Вінчі
) 3) Людина,
яка робить інших щасливими, не
може сама бути нещасною.
(Гельвецій)
4) Жодна зла людина не буває
щасливою.(Ювенал)
VI. Оцінювання.
Подивіться, будь ласка, на монітор. На ньому розміщено алгоритм
«Самоконтроль», який складається з речень з однаковим початком та кінцем.
Попрацюйте з ним і виставте собі середній бал.
Я ЗНАЮ ( 1,2,3) НА... БАЛІВ |
1. Поняття про дієслово.
2.
Його морфологічні ознаки.
3.
Синтаксичну роль дієслова.
VII. Підсумок уроку.
Учитель: - Що нового ви дізналися про дієслово?
- То що ж таке толерантність?
- Яке значення має така риса характеру в житті людини? Чому
необхідно бути толерантним?
Дякую за активну, ефективну роботу, зацікавленість на
сьогоднішньому уроці.
Прагніть
бути толерантними!
Для цього намагайтеся дотримуватись рекомендацій, побажань
„Мішечка порад”:
-
будьте
готові до того, що всі люди різні – не кращі й не гірші, а просто різні;
-
навчіться
сприймати людей такими, якими вони є, не намагайтесь змінити в них те, що нам
не подобається;
-
цінуйте
в кожній людині особистість і поважайте її думки, почуття, переконання,
незалежно від того, чи збігаються вони з вашими;
-
зберігайте
„своє обличчя”, знайдіть себе і за будь-яких обставин залишайтеся самим собою.
А зараз давайте
візьмемось за руки,
відчуємо тепло долонь, добро, яке випромінює кожен із нас,
щирість і безпосередність. Нехай тепло ваших сердець передасться через руки. А
я вам передаю частинку свого серця із заповідями любові і милосердя.
Не зобидь ні старця, ні дитину,
Поділись останнім сухарем,
Тільки раз ми на землі живем:
Сій любов, краса її єдина.
Зло нічого не дає, крім зла,
Вмій прощати, як прощає мати,
На добро добром спіши воздати ―
Мудрість завжди доброю була.
Витри піт солоний із чола,
І працюй, забувши про утому,
Бо людина ціниться по тому,
Чи вона зробила, що могла,
Скільки сил у неї вистачало,
Щоб на світі більше щастя стало.
VIII. Домашнє завдання.
Підготувати усну розповідь про дієслово.
|
Немає коментарів:
Дописати коментар